Grönsaksbristen
Nästan ingen har väl undgått att se urplockade grönsakshyllor i matbutiken när man handlar. Bristen på grönsaker som till exempel gurka, tomat och sallad är uppenbar och priserna skjuter i höjden.
Det är odlingskris i södra Europa på grund av kyla och besvärligt väder. Men måste vi egentligen kunna köpa allt året runt? Se det istället som ett synnerligen bra tillfälle att se sig om efter vad som faktiskt finns i Sverige så här års. Följ säsongen helt enkelt.
Det är dock inte så mycket som är grönt och spirande just nu, om man inte groddar själv hemma på fönsterbrädan förstås, men det finns mycket annat härligt man kan använda.
Alla fantastiska rotsaker och kålsorter men även annat ur förråden passar bra nu. Varför inte botanisera lite bland alla bönor och linser som går att variera på så många sätt? Har man inte tid eller lust att blötlägga och koka själv finns numera massor av färdigkokta att välja på.
Tips i februari
Eva